H**** I***
ReclamantS******* I***
PârâtA*** T******* S***
Intervenient--respinge cererea de amânare a cauzei formulată de reclamant. în temeiul dispozi?iilor art. 413 alin. (1) pct. 1 Cod proc. civ. admite cererea de suspendare facultativă formulată de intervenienta A*** T******* S*** ?i va dispune suspendarea prezentei cauze până la soluţionarea definitivă a dosarului nr. 382/289/2020 al Judecătoriei Reghin. Cu recurs pe toată perioada suspendării. Cererea de recurs urmând a se depune la Judecătoria Reghin.
Incheiere suspendare din 11.10.2021Admite în principiu cererea de intervenţie accesorie formulată de terţa A*** T******* S*** în interesul pârâtului Sălăgean Ioan. Dispune introducerea în cauză a terţei A*** T******* S***, în calitate de intervenient accesoriu. Cu cale de atac odată cu fondul. Stabileşte termen de judecată la data de 11.10.2021, sala 1, ora 09:30, în şedinţă publică, cu citarea părţilor. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 06.09.2021
Incheiere de sedinta din 06.09.2021Comunicarea cererii de intervenţie accesorie formulată de către A. T., împreună cu înscrisurile ataşate, către ambele părţi, urmând ca la următorul termen de judecată instanţa să se pronunţe asupra admisibilităţii în principiu a cererii de intervenţie. Amână judecarea cauzei la 6 septembrie 2021. Pronunţată în şedinţa publică de la 28 iunie 2021.
Incheiere de sedinta din 28.06.2021Termenul de judecată a fost preschimbat de la data de 21.06.2021, ora 09:00 la data de 28.06.2021, ora 09:00.
Admite cererea de preschimbare a termenului de judecată, formulată din oficiu. Preschimbă termenul de judecată de la data de 21.06.2021 ora 09:00 la data de 28.06.2021, ora 09:00, pentru când părţile vor fi citate de îndată conform art. 241 alin. (3) C.pr.civ. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor de către grefa instanţei azi, 25.05.2021.
Incheiere de sedinta din 25.05.2021- încuviinţează proba cu expertiza tehnică judiciară în specialitatea agricultură dispusă din oficiu, având următoarele obiective: - identificarea terenului din litigiu cu tarla şi parcele, respectiv terenul de 0,38 ha parcela 525/7/1/1 şi terenul de 0,29 ha parcele 525/7/1/2, astfel cum reiese din cererea de chemare în judecată; - pretabilitatea terenului în litigiu la culturile de orz şi porumb boabe de către pârât în anii 2017,2018 şi 2019; - evaluarea pierderilor fizice şi valorice înregistrate de către reclamant prin eventuala ocupare a celor 0,67 ha de teren arabil de către pârât în anii 2017,2018 şi 2019; - încuviinţează obiectivul propus de către reprezentanta convenţională a reclamantului, cu privire la evaluarea pierderilor suferite de reclamant constând în cultura de orz din anul 2017, în măsura în care se va dovedi că aceasta a fost distrusă de către pârât. - desemnează expert tehnic judiciar, prin tragere la sorţi, pe domnul expert P. A., aflat la poziţia nr. 14 pe lista de experţi comunicată de către Biroul Local de Expertiză de pe lângă Tribunalul Mureş. - stabileşte un onorariu de expertiză provizoriu în cuantum de 500 lei, în sarcina reclamantului H**** I***, căruia i se va pune în vedere să facă dovada plăţii acestuia, în termen de 5 zile de la data prezentei şedinţe de judecată. - emiterea unei adrese domnului expert P. A. pentru a fi înştiinţat să efectueze şi să depună la dosar, cu cel puţin 10 zile înaintea termenului de judecată din data de 21.06.2021, în exemplare suficiente pentru instanţă şi pentru fiecare parte, raportul de expertiză încuviinţat în cauză. - emiterea unei adrese către Biroul Local pentru Expertize Tehnice Judiciare şi Contabile, pentru a se comunica numirea în cauză a expertului P. A., în specialitatea agricultură. Amână judecarea cauzei la 21 iunie 2021. Pronunţată în şedinţa publică, astăzi, de la 5 aprilie 2021.
Incheiere de sedinta din 05.04.2021Repunerea cauzei pe rol, în vederea suplimentării probatoriului. Citarea părţilor pentru termenul următor de judecată. Fixează termen de judecată la data de 05.04.2021, ora 10.30 Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, astăzi, 23.02.2021.
Incheiere de sedinta din 23.02.2021Amână pronunţarea în cauză la data de 23 februarie 2021. Pronunţarea se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 09.02.2021Amână pronunţarea în cauză la data de 09 februarie 2021. Pronunţarea se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 25.01.2021- admite cererea de amânare cauzei formulată de către reprezentanta convenţională a creditoarei, avocat Cătană Carmen, şi acordă un nou termen de judecată pentru data posibilitatea acestuia să se prezinte în faţa instanţei de judecată; Amână judecarea cauzei la data de 25 ianuarie 2021, ora 09:00. Pronunţată în şedinţa publică de la 14 decembrie 2020.
Incheiere de sedinta din 14.12.2020pune în vedere reclamantului ca în termen de 5 zile să calculeze şi să comunice instanţei suma pe care o solicită cu titlu de dobândă legală, calculată de la data scadenţei şi până la introducerea cererii şui să achite taxa judiciară de timbru calculată conform art. 3 alin.1 din OUG 80/2013 la această sumă, având drept de reexaminare cu privire la suma care reiese din calculele efectuate.
Incheiere de sedinta din 09.11.2020