Dosar 317/107/2011/a48 din 10.06.2020

alte cereri


Informatii dosar

Numar dosar:
Dosar 317/107/2011/a48
Data dosar:
10.06.2020
Instanta:
Tribunalul Alba
Departament:
SECŢIA A II-A CIVILĂ, DE CONTENCIOS ADMINISTRATIV, FISCAL ŞI DE INSOLVENŢĂ
Obiect:
alte cereri
Categorie:
Faliment
Stadiu proces:
Fond

Parti proces

Sedinte

  • Sedinta din data de 22.09.2022 la ora 10:00

    Complet: F 3 FALIMENT
  • Legea 85/2006 privind insolventa

    Admite excepţia inadmisibilităţii invocată din oficiu şi, în consecinţă, Respinge ca devenite inadmisibile în procedura insolvenţei debitoarei, ca efect al: modalităţii de ieşire (potrivit Procesului verbal al Adunării creditorilor din 19.10.2020) şi ieşirii din patrimoniul debitoarei falite, a imobilului situat administrativ în Blaj, str. Republicii nr. 5, jud. Alba, vizat de acţiunea introductivă precizată, ieşire consolidată prin soluţionarea irevocabilă a dosarului asociat nr. 317/107/2011/a54: 1.Cererea (acţiunea) introductivă, astfel cum a fost precizată succesiv, la data de 17.06.2020 şi 26.06.2020, exercitată de petenta reclamantă G***** A******- în calitate de acţionar majoritar, proprietar exclusiv al 87,0025% din totalul acţiunilor debitoarei falite ARDEALUL COM SA, domiciliată în(), în contradictoriu cu: pârâtul intimat DORCA INSOLV SPRL, cu sediul în() -fost lichidator judiciar al debitoarei falite ARDEALUL COM SA, debitoarea falită SC ARDEALUL COM SA, cu sediul în(), prin lichidator judiciar CII JURJ LILIANA MARIANA, cu sediul în(), creditoarea debitoarei falite ARDEALUL COM SA, MEGA CONTRACT SRL, cu sediul în - prin lichidator judiciar SP MAGNA INSOLV IPURL, cu sediul în () şi creditoarea cesionară G***** A******, introduse în cauză în această calitate, în temeiul art. 22 alin.2 din Legea 85/2006. 2.Cererea de chemare în garanţie, formulată de pârâtul intimat DORCA INSOLV SPRL -fost lichidator judiciar al debitoarei falite ARDEALUL COM SA, cu sediul în(), în contradictoriu cu pârâta chemată în garanţie - SC OMNIASIG VIENNA INSURANCE GROUP SA, cu sediul în() şi sediul procesual ales în(). Respinge cererea reclamantei G***** A******, privind acordarea cheltuielilor de judecată, reprezentând taxe judiciare de timbru. Ia act că reclamanta va solicita pe cale separată restul cheltuielilor de judecată-reprezentând costurile de deplasare. Respinge cererea pârâtului intimat DORCA INSOLV SPRL, privind acordarea cheltuielilor de judecată. Definitivă şi executorie. Cu drept de recurs în termen de 7 zile de la comunicare. Pronunţată public azi, 22.09.2022, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor, de către grefa instanţei.

    Hotarare 212/2022 din 22.09.2022
  • Sedinta din data de 30.06.2022 la ora 10:00

    Complet: F 3 FALIMENT
  • Amână cauza

    Acordă termen la 22.09.2022, ora 10,00 sala 5, pentru când, se citează potrivit celor dispuse de instanţă în şedinţa publică : chematul în garanţie SC OMNIASIG VIENNA INSURANCE GROUP SA, reclamanta G***** A****** şi pârâtul DORCA INSOLV SPRL. La termenul de judecată din 22.09.2022, prioritar oricăror alte chestiuni/excepţii, se va dezbate excepţia inadmisibilităţii invocată de instanţă din oficiu, excepţie constând în: devenirea ca inadmisibile ÎN PROCEDURA INSOLVENŢEI DEBITOAREI, a cererii (acţiunii) introductive -astfel cum a fost precizată succesiv la data de 17.06.2020 şi 26.06.2020 şi, corelativ şi subsecvent, a cererii de chemare în garanţie, devenirea ca inadmisibile ÎN PROCEDURA INSOLVENŢEI DEBITOAREI, a cererilor mai sus menţionate, fiind invocată de judecătorul sindic ca efect al: modalităţii de ieşire- potrivit Procesului verbal al Adunării creditorilor din 19.10.2020 - şi ieşirii din patrimoniul debitoarei falite, a imobilului situat administrativ în Blaj, str. Republicii, nr.5, jud. Alba, vizat de acţiunea introductivă precizată, ieşire consolidată prin soluţionarea irevocabilă a dosarului asociat nr. 317/107/2011/a54.

    Incheiere de sedinta din 30.06.2022
  • Sedinta din data de 09.12.2020 la ora 12:00

    Complet: F 3 FALIMENT
  • 413 NCPC/244 CPC

    În temeiul art.244 alin.1 pct.1 din Codul de Procedură Civilă de la 1865, suspendă judecata acţiunii precizate, ce face obiectul dosarului nr.317/107/2011/a48, până la soluţionarea irevocabilă a dosarului nr.317/107/2011/a54. Cu drept de recurs separat pe toată durata suspendării judecăţii. Trimite dosarul în arhivă până la o nouă stăruinţă a părţilor interesate în repunerea cauzei pe rol. Pronunţată public azi, 09.12.2020, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor, de către grefa instanţei.

    Incheiere suspendare din 09.12.2020
  • Sedinta din data de 28.10.2020 la ora 12:00

    Complet: F 3 FALIMENT
  • Amână cauza

    Amână cauza la data de 09.12.2020, ora 12,00, pentru ca petenta şi intimata CII Jurj Liliana Mariana să î?i expună o poziţie scrisă şi argumentată cu privire la excep?iile, aspectele şi solicitările învederate de intimatul SP Dorca Insolv în Notele de şedinţă.

    Incheiere de sedinta din 28.10.2020
  • Sedinta din data de 07.10.2020 la ora 12:00

    Complet: F 3 FALIMENT
  • Amână cauza

    Acordă termen la data de 28.10.2020, ora 12, în vederea comunicării cu intimatul DORCA INSOLV SPRL a listei cu obiectivele expertizei tehnice judiciare propuse de petentă. Cu titlul preparatoriu, se va emite la Biroul Local de Expertize tehnice Judiciare de pe lângă Tribunalul Alba o adresă pentru a comunica la dosarul cauzei o listă cu experţi judiciari tehnici în construcţii cu specialitatea şi în geodezie. Prorogă a se pronunţa asupra excepţiei inadmisibilităţii, după comunicarea listei cu obiective, intimatului DORCA INSOLV SPRL.

    Incheiere de sedinta din 07.10.2020
  • Sedinta din data de 05.08.2020 la ora 12:00

    Complet: F 3 FALIMENT
  • Amână cauza

    Judecătorul sindic respinge excepţia lipsei calităţii procesuale active a petentei; prorogă a se pronunţa asupra excepţiei inadmisibilităţii acţiunii invocată de intimatul SP Dorca Insolv SPRL, după depunerea de către petentă, a listei cu obiectivele expertizei judiciare, ce solicită a fi administrată. În ceea ce priveşte încuviinţarea efectuării expertizei judiciare, instanţa se va pronunţa asupra acestei cereri, după ce petenta va depune lista cu obiectivele expertizei judiciare ce solicită a fi încuviinţată. Acordă termen la data de 07.10.2020, pentru ca petenta, să depună la dosarul cauzei, lista cu obiectivele expertizei judiciare ce solicită a fi administrată.

    Incheiere de sedinta din 05.08.2020
  • Sedinta din data de 24.06.2020 la ora 14:00

    Complet: F 3 FALIMENT
  • Amână cauza

    Amână cauza la data de 05.08.2020 pentru: citarea creditoarei SC Mega Contract SRL- prin lichidator judiciar SP Magna Insolv IPURL, cu Cererea introductivă, cu Precizarea acesteia şi înscrisurile anexate ei, depuse de petentă, precum şi cu precizările dispuse petentei a le mai depune, cu menţiunea că are posibilitatea să depună un Punct de vedere, cel târziu la data de 24.07.2020; pentru citarea lichidatorului judiciar cu Precizarea cererii introductive şi înscrisurile anexate ei, depuse de petentă, precum şi cu precizările dispuse petentei a le mai depune, cu menţiunea să depună Întâmpinare cel târziu la data de 24.07.2020; pune în vedere părţilor că orice cereri vor fi formulate în scris şi anterior termenului de judecată.

    Incheiere de sedinta din 24.06.2020

Flux dosar


Actualizare GRPD