I***** G*********
InculpatÎn temeiul disp. art.336, alin.1 C. pen. raportat la art.83 C. pen., cu aplicarea art.396, alin. 10 C.proc.pen. stabileşte în sarcina inculpatului: I***** G********* pedeapsa de 1 an şi 3 luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului (faptă din 27.02.2020). În baza art. 83 C.pen., amână aplicarea pedepsei închisorii astfel stabilită, pe durata unui termen de supraveghere de 2 ani stabilit în condiţiile art. 82 C. pen., ce urmează a se calcula de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În baza art. 85, alin. 1 C. pen., pe durata termenului de supraveghere, inculpatul I***** G********* trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Bacău, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În temeiul art. 86, alin.1 C. pen., pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 85, alin.1 lit. c) – e) se comunică Serviciului de Probaţiune Bacău. În baza art. 85, alin. 2, lit. g C. pen. interzice inculpatului I***** G********* să conducă orice categorie de autovehicule pentru o perioadă de 3 (trei) luni, de la data rămânerii definitive a prezentei. În temeiul art. 86, alin. 2 C. pen. verficarea modului de îndeplinire a obligaţiei prevăzută de art. 85, alin. 2, lit. g C. pen. se va efectua de către I.P.J. Bacău – Serviciul Poliţie Rutieră, care are obligaţia de a sesiza Serviciul de Probaţiune Bacău cu privire la orice încălcare a acesteia. În temeiul art. 90, alin.1 C. pen., inculpatului I***** G********* nu i se mai aplică pedeapsa şi nu este supus niciunei decăderi, interdicţii sau incapacităţi ce ar putea decurge din infracţiunea săvârşită, dacă nu a săvârşit din nou o infracţiune până la expirarea termenului de supraveghere, nu s-a dispus revocarea amânării şi nu s-a descoperit o cauză de anulare. Potrivit art.404, alin.3 C. proc.pen., atrage atenţia inculpatului I***** G********* asupra dispoziţiilor art.88 C. pen., în sensul revocării amânării aplicării pedepsei în cazul nerespectării măsurilor de supraveghere, a obligaţiilor impuse sau în cazul săvârşirii de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere. În baza art.398 din C. pr. pen., raportat la art. 272, alin. 1 şi art. 274, alin. 1 C. proc. pen. obligă pe inculpatul I***** G********* la plata către stat a sumei de 750 lei cu titlu de cheltuieli judiciare, din care suma de 540.40 lei aferentă urmăririi penale Ia act ca inculpatul a fost asistat în prezenta cauza de aparator ales. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică din 06.04.2021.
Hotarare 243/2021 din 06.04.2021Stabileşte pronun?area la data de 6.04.2021
Incheiere de sedinta din 22.03.2021Amână cauza pentru ca apărătorul inculpatului să depună înscrisul autentic privind judecarea în procedura simplificată.
Incheiere de sedinta din 18.01.2021Având în vedere cererea avocatului inculpatului prin care solicită acordarea unui termen pentru ca acesta să poată beneficia de procedura simplificată, constată cauza în stare de amânare
Incheiere de sedinta din 14.12.2020