D*** D***
ReclamantB***** B***** S******
PârâtP******* C****** B*****
PârâtHotărăşte Respinge ca neîntemeiată acţiunea formulată de reclamantul D*** D***, domiciliat în ..., în contradictoriu cu pârâţii B***** B***** S******, domiciliat în ...prin procurator Bănicescu Ovidiu Rinu, domiciliat în ...şi Primăria Bascov, cu sediul în comuna Bascov, judeţul Argeş. Cu apel în 30 zile de la comunicare care se va depune la Judecătoria Piteşti. Pronunţată conform art.396 alin.2 NCPC, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi, 03.11.2022.
Hotarare 7104/2022 din 03.11.2022Amână pronunţarea asupra fondului cauzei la data de 03.11.2022, urmând a face aplicarea dispoziţiilor art. 396 alin. 2 C.pr.civ., respectiv prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 19 octombrie 2022.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 19.10.2022Dispune administrarea în cauză a probei cu expertiză judiciară tehnică în specializarea amenajări şi construcţii hidrotehnice, încuviinţată la termenul de judecată din data de 18.05.2022, termen la care a fost desemnat şi dl. expert Nedelcu Radu şi s-au stabilit şi obiectivele. Încuviinţează onorariul provizoriu solicitat de către dl. expert Nedelcu Radu, în cuantum de 7.300 lei, împărţit pe jumătate între reclamantul D*** D*** şi pârâtul B***** B***** S******, fiecare având de achitat suma de 3.650 lei. Expertiza se va efectua cu studierea tuturor înscrisurilor existente la dosar, cu citarea părţilor, cu deplasare în teren şi cu verificarea oricăror evidenţe oficiale ce consideră necesar. Se emite adresă către expertul Nedelcu Radu, după ce va fi achitat onorariul stabilit, pentru a fi înştiinţat să efectueze şi să depună la dosar, cu cel puţin 10 zile înainte de termenul de judecată fixat, în exemplare suficiente pentru instanţă şi pentru fiecare parte, raportul de expertiză încuviinţat în cauză. Se emite adresă către Biroul local de expertize judiciare tehnice şi contabile de pe lângă Tribunalul Timiş, după achitarea onorariului, pentru a se comunica numirea în cauză a expertului Nedelcu Radu, ce are specializarea în domeniul amenajări şi construcţii hidrotehnice. Amână judecarea cauzei şi acordă un nou termen de judecată la data de 19.10.2022, completul C3-4, sala 2, ora 10:30, dată la care părţile au termen în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 29 iunie 2022.
Incheiere de sedinta din 29.06.2022Dispune efectuarea în cauză a unui raport de expertiză tehnică judiciară în specializarea amenajări şi construcţii hidrotehnice, solicitat de către reclamant. Stabileşte drept obiectiv al expertizei: 1. să se precizeze dacă apele de pe un terenul reclamantului D*** D*** se pot scurge pe terenul pârâtului Burcea Bogdan, cât şi invers, respectiv de pe terenul pârâtului pe cel al reclamantului, constatare ce va fi făcută urmare a deplasării expertului în teren. Desemnează, prin tragere la sorţi, în şedinţă publică, potrivit art. 331 alin. 1, de pe lista pusă la dispoziţie de către Ministerul Justiţiei, pe dl. expert Nedelcu Radu. Având în vedere că dl. expert Nedelcu Radu este din Timişoara, pentru a se urgenta soluţionarea cauzei, acordă un termen scurt de judecată, respectiv în data de 29.06.2022, pentru când se va emite adresă către expertul desemnat în vederea consultării acestuia cu privire la posibilitatea de a efectua lucrarea, pentru a comunica instanţei termenul pe care-l apreciază a fi necesar pentru întocmirea raportului de expertiză şi care este cuantumul onorariului perceput, sens în care se va lua legătura cu expertul şi telefonic, de către grefierul de şedinţă, urmând a se întocmi un referat. Amână judecarea cauzei şi acordă un nou termen de judecată la data de 29.06.2022, completul C3-4, sala 2, ora de strigare a cauzei urmând a se stabili ulterior, prin publicarea listei de şedinţă pe site-ul instanţei cu cel puţin 3 zile înaintea şedinţei de judecată, dată la care părţile au termen în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 18 mai 2022.
Incheiere de sedinta din 18.05.2022Dispune emiterea unei adrese către Ministerul Justiţiei – Biroul central pentru expertize tehnice judiciare pentru a comunica care este specializarea expertului competent să răspundă la următorul obiectiv: ” să se precizeze, urmare a deplasării la fa?a locului, dacă apele pluviale se scurg de pe terenul pârâtului pe terenul reclamantului”, cât şi pentru a comunica lista cu experţii acreditaţi din judeţul Argeş specializaţi pentru a răspunde la obiectivul sus-menţionat. Amână judecarea cauzei şi acordă un nou termen de judecată la data de 18 mai 2022, completul C3-4, sala 2, ora de strigare a cauzei urmând a se stabili ulterior, prin publicarea listei de şedinţă pe site-ul instanţei cu cel puţin 3 zile înaintea şedinţei de judecată, dată la care părţile au termen în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 23 Martie 2022.
Incheiere de sedinta din 23.03.2022repune cauza pe rol. partile se citeaza cu mentiunea repunerii cauzei pe rol. amana cauza la data de 23.03.2022, cu citare părţi Pronunţată conform art. 396,alin.2 NCPC,prin punerea solu?iei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi, 27.01.2022
Incheiere de sedinta din 27.01.2022Amână pronunţarea asupra fondului cauzei la data de 27.01.2022, urmând a face aplicarea dispoziţiilor art. 396 alin. 2 C.pr.civ., respectiv prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 12 ianuarie 2022.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 12.01.2022Respinge obiecţiunile formulate ca neîntemeiate. Pronunţată conform art.396 alin.2 Cpc, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi, 11.11.2021.
Incheiere de sedinta din 11.11.2021Amână pronunţarea la data de 11.11.2021 asupra obiecţiunilor formulate de către reclamant la raportul de expertiză tehnică judiciară în specializarea topografie, întocmit de către dl.expert Stănculeanu Cristian, urmând a face aplicarea dispoziţiilor art. 396 alin. 2 C.pr.civ., respectiv prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei. Acordă termen de fond pentru continuarea judecăţii la data de 12.01.2022. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 03 noiembrie 2021.
Incheiere de sedinta din 03.11.2021Dispune amânarea judecăţii pentru a da posibilitatea tuturor părţilor să ia cunoştinţă de cuprinsul raportului de expertiză tehnică judiciară în specialitatea topografie, cadastru, geodezie întocmit de către dl. expert Stănculeanu Cristian. Revine cu adresă către dl. expert Stănculeanu Cristian pentru a înainta raportul de expertiză topografică şi planşele foto, în original. Se efectuează şi notă telefonică în acest sens. Amână judecarea cauzei şi acordă un nou termen de judecată la data de 03.11.2021, completul C3-4, sala 2, ora de strigare a cauzei urmând a se stabili ulterior, prin publicarea listei de şedinţă pe site-ul instanţei cu cel puţin 3 zile înaintea şedinţei de judecată, dată la care părţile au termen în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 22 septembrie 2021.
Incheiere de sedinta din 22.09.2021Revine cu adresă către expertul cauzei –dl. Stănculeanu Cristian pentru a întocmi şi a comunica la dosar raportul de expertiză tehnică judiciară în specialitatea topografie, cadastru, geodezie, cu cel puţin 10 zile înainte de termenul de judecată acordat în cauză, în exemplare suficiente pentru instanţă şi pentru fiecare parte. Amână judecarea cauzei şi acordă un nou termen de judecată la data de 22.09.2021, completul C3-4, sala 2, ora de strigare a cauzei urmând a se stabili ulterior, prin publicarea listei de şedinţă pe site-ul instanţei cu cel puţin 5 zile înaintea şedinţei de judecată, dată la care părţile au termen în cunoştinţă. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 16 iunie 2021.
Incheiere de sedinta din 16.06.2021Revine cu adresă către expertul desemnat în cauză în vederea efectuării şi depunerii la dosar a lucrării de expertiză. Amână judecarea cauzei şi acordă un nou termen de judecată la data de 16.06.2021, Complet C3-4, sala 2, complet de ora 10:00 (ora de strigare a cauzei se va stabili ulterior şi va fi vizibilă pe portalul instanţei cu cel puţin cinci zile înaintea şedinţei de judecată). Pronunţată în şedinţa publică de la 07 Aprilie 2021.
Incheiere de sedinta din 07.04.2021Având în vedere că la dosarul cauzei s-a depus dovada achitării onorariului de expert, va emite adresă către expert în vederea efectuării lucrării, precum şi către Biroul Local de Expertize Tehnice Judiciare Argeş pentru a se comunica numele expertului desemnat în cauză prin tragere la sorţi în persoana domnului Stănculeanu Cristian. Amână judecarea cauzei şi acordă un nou termen de judecată la data de 07.04.2021, Complet C3-4, sala 2, complet de ora 10:00 (ora de strigare a cauzei se va stabili ulterior şi va fi vizibilă pe portalul instanţei cu cel puţin cinci zile înaintea şedinţei de judecată). Pronunţată în şedinţa publică de la 24 Februarie 2021.
Incheiere de sedinta din 24.02.2021Încuviinţează proba cu expertiză topografică cu următoarele obiective: - Expertul să identifice şi să transpună în schiţă plan imobilele deţinute de părţi constând în construcţii şi teren; - Expertul să stabilească dacă cele două proprietăţi sunt la acelaşi nivel, iar dacă nu, să precizeze care e la un nivel mai ridicat şi care e mai jos; - Expertul să precizeze dacă apele pluviale se scurg între proprietăţi şi modul de scurgere; - Expertul să precizeze dacă pe teren se observă o umplutură de pământ, iar dacă da, să precizeze suprafaţa umpluturii, precum şi dacă pe teren se observă o bordură. În temeiul 331 C.p.civ., procedează la desemnarea expertului prin tragere la sorţi în persoana domnului Stănculeanu Cristian. Stabileşte onorariu provizoriu în sumă de 1000 lei, în sarcina reclamantului. Pune în vedere reclamantului prin apărător să depună la dosar dovada achitării onorariului provizoriu de expert, în termen de 5 zile de la numire, după care va emite adresă către expert în vederea efectuării lucrării. Emite adresă către Biroul Local de Expertize Tehnice Judiciare Argeş pentru a se comunica numele expertului desemnat în cauză prin tragere la sorţi în persoana domnului Stănculeanu Cristian după achitarea onorariului de expert. Amână judecarea cauzei şi acordă un nou termen de judecată la data de 24.02.2021, Complet C3-4, sala 2, complet de ora 10:00 (ora de strigare a cauzei se va stabili ulterior şi va fi vizibilă pe portalul instanţei cu cel puţin cinci zile înaintea şedinţei de judecată). Pronunţată în şedinţa publică de la 20 Ianuarie 2021.
Incheiere de sedinta din 20.01.2021Constată că numele complet al pârâtului este B***** B***** S******, sens în care dispune efectuarea de modificări în Ecris. Încuviinţează pentru reclamant proba cu înscrisuri, proba testimonială cu martorul ... ?i a probei cu interogatoriul pârâtului. Pune în vedere pârâtului să se prezinte la următorul termen de judecată în vederea administrării interogatoriului. Pune în vedere reclamantului prin apărător să aibă pregătit la următorul termen de judecată interogatoriul, acesta urmând să cuprindă cel mult 10 întrebări care să vizeze fapte personale ale celui chemat la interogatoriu, potrivit art. 351 C.p.civ.. Citează martorul ... la adresa indicată la fila 6 verso din dosar. Prorogă discutarea probei cu expertiză ?i a probei cu cercetarea la fa?a locului după administrarea celorlalte categorii de probe. Încuviinţează pentru pârâtul B***** B***** S****** proba cu înscrisuri ?i proba testimonială cu martorul ... . Ia act de faptul că pârâtul se obligă să aducă martorul necitat. Amână judecarea cauzei şi acordă un nou termen de judecată la data de 20.01.2021, Complet C3-4, sala 2, complet de ora 12:30 (ora de strigare a cauzei se va stabili ulterior şi va fi vizibilă pe portalul instanţei cu cel puţin cinci zile înaintea şedinţei de judecată). Pronunţată în şedinţa publică de la 25 Noiembrie 2020.
Incheiere de sedinta din 25.11.2020