P******** J******** B*******
ReclamantM********* B******* P*** P*****
PârâtS* L******* S* B*******
PârâtM***** S**** A********
IntervenientD*** A********* E**
IntervenientRespinge ca nefondate excepţiile privind necompetenţa materială a Judecătoriei Botoşani, lipsa calităţii procesuale pasive a mun.Botoşani , lipsa capacităţii de folosinţă a mun.Botoşani şi tardivitatea cererii toate invocate de pârâtul Municipiul Botoşani, reprezentat prin Primar. Admite acţiunea civilă având ca obiect constatarea nulităţii absolute a unui act juridic formulată de reclamantul Prefectul municipiului Botoşani în contradictoriu cu pârâţii Municipiul Botoşani reprezentat prin Primar şi SC Locativa SA, precum şi cu intervenienţii forţaţi Done Alexandra -Ema şi M***** S**** A********. În baza art.8 alin.12 din lg.152/1998 în forma de la data de 28 iulie 2015 constată nulitatea absolută a contractului de închiriere nr.577/28.12.2006 dintre pârâta SC Locativa SA şi intervenienta Done Alexandra Ema, actualizat la data de 11.08.2015 în beneficiul noului chiriaş, intervenientul M***** S**** A********. Cu drept de apel ce se depune la Judecătoria Botoşani în termen de 30 de zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică.
Hotarare 240/2021 din 03.02.2021Amână pronunţarea la data de 03.02.2021, cu aplicarea prevederilor art.396 alin.2 Cod proc. civ., pronunţarea hotărârii urmând a se face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 27.01.2021Amână pronunţarea la data de 27.01.2021, cu aplicarea prevederilor art.396 alin.2 Cod proc. civ., pronunţarea hotărârii urmând a se face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 22.01.2021Acordă termen la 22.01.2021, ora 10:00-10:30 pentru când introduce în cauză titularii contractelor de întreţinere care vor fi citaţi cu men?iunea de a-şi formula apărări.
Incheiere de sedinta din 30.10.2020Având în vedere dispoziţiile art.1 din Hotărârea nr. 22/06.08.2020 a Colegiului de conducere al Judecătoriei Botoşani (prin care s-a dispus redistribuirea ciclică a dosarelor aflate pe rolul completului C 18, completelor de judecată din cadrul Secţiei Civile, în ordine cronologică), văzând şi procesul – verbal din data de 10.08.2020 în conformitate cu care redistribuirea se va face începând cu completul C 21, instanţa apreciază că este justificată acordarea unui termen în vederea continuării judecării cauzei de către completul învestit în urma redistribuirii.
Incheiere de sedinta din 15.09.2020