Dosar 8286/280/2020 din 16.06.2020

pretenţii


Informatii dosar

Numar dosar:
Dosar 8286/280/2020
Data dosar:
16.06.2020
Instanta:
Judecătoria Pitești
Departament:
Secţia Civilă
Obiect:
pretenţii
Categorie:
Civil
Stadiu proces:
Fond

Parti proces

Sedinte

  • Urmatoarea sedinta in data de 15.02.2023 la ora 08:30

    Complet: C3-7
  • Sedinta din data de 07.12.2022 la ora 08:30

    Complet: C3-7
  • Amână cauza

    Admite cererea de amânare a cauzei, dispune amânarea cauzei şi revenirea cu adresă către expert să efectueze lucrarea, cu avertisment de amendă. Amână judecarea cauzei la 15.02.2023 Ora 8,30 Sala 1. Cu cale de atac odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 07 Decembrie 2022

    Incheiere de sedinta din 07.12.2022
  • Sedinta din data de 28.09.2022 la ora 08:30

    Complet: C3-7
  • Amână cauza

    Admite solicitarea reclamantului şi acordă un nou termen de judecată pentru lipsa raportului de expertiză tehnică judiciară. Revine cu adresă către expert, conform filei nr. 106 dosar, urmând ca expertul să fie înştiinţat şi telefonic cu privire la prezenta cauză. Amână judecarea cauzei la data de 7 decembrie 2022, ora 8:30, pentru când părţile au termenul de judecată în cunoştinţă. Cu cale de atac odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică din data de 28 Septembrie 2022.

    Incheiere de sedinta din 28.09.2022
  • Sedinta din data de 25.05.2022 la ora 10:20

    Complet: C3-7
  • Amână cauza

    Încuviinţează proba cu expertiză tehnică judiciară, în specialitatea auto, cu obiectivele depuse în scris de către reclamant, la fila nr. 79 şi de către pârât, la fila nr. 86 dosar, respectiv: - Să se stabilească direcţia de deplasare a autoturismului condus de către reclamant; - Să se stabilească poziţia autoturismului şi a arborelui atât înainte, cât şi după căderea celui din urmă; - Să se stabilească dacă avariile autoturismului puteau fi cauzate prin căderea arborelui şi să se evalueze aceste avarii; - Să se stabilească dinamica producerii evenimentului rutier ce a avut loc la data de 05.02.2020 pe drumul judeţean DJ 731, ce face obiectul prezentului dosar; - Să se stabilească locul unde se afla autoturismul cu nr. de înmatriculare AG 25 ULI în momentul în care a fost lovit de arbore si distanţa faţă de acesta; - Să se stabilească distanţa la care se afla arborele faţă de carosabil, respectiv limitele zonei de siguranţă; - Să se stabilească momentul apariţiei stării de pericol şi existenţa posibilităţilor de evitare a incidentului din partea reclamantului; - Să se stabilească dacă reclamantul a încălcat regulile de circulaţie la momentul pătrunderii pe sectorul de drum respectiv în condiţiile concrete de temperatură şi fenomene meteorologice de la acel moment, urmând a indica expres normele încălcate; - Să se stabilească legătura de cauzalitate dintre cele invocate în cerere şi incidentul analizat; - Să se stabilească diferenţa dintre valoarea autoturismului înainte de producerea evenimentului şi cea de după reparare (dacă a fost făcută) pentru daunele care au legătură cu evenimentul. Desemnează expert, în specialitatea auto, prin tragere la sorţi, în persoana domnului Racotă Radu Mircea. Stabileşte onorariu provizoriu pentru expert, în sumă de 1200 lei, urmând ca reclamantul să achite 600 de lei şi pârâtul 600 de lei. Emite adresă către expert, ulterior îndeplinirii obligaţiilor privind achitarea onorariului de expert, de către părţi, cu menţiunea de a efectua şi depune la dosarul cauzei raportul de expertiză tehnică judiciară, în original, în exemplare suficiente pentru instanţă şi pentru comunicarea către părţi. Emite adresă către Biroul Local de Expertize Judiciare Tehnice şi Contabile de pe lângă Tribunalul Argeş pentru a aduce la cunoştinţă numirea în cauză a expertului, ulterior depunerii dovezii de achitare a onorariului de expert. Amână judecarea cauzei la data de 28 septembrie 2022, ora 8:30, pentru când părţile au termenul de judecată în cunoştinţă. Cu cale de atac odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică din data de 25 Mai 2022.

    Incheiere de sedinta din 25.05.2022
  • Sedinta din data de 30.03.2022 la ora 09:00

    Complet: C3-7
  • Amână cauza

    Instanţa ia act de faptul că martorul nu mai deţine înregistrarea. Prorogă discutarea probei cu expertiză tehnică judiciară. Părţile au termenul de judecată în cunoştinţă. Amână judecarea cauzei la data de 25 mai 2022, ora 10:20, pentru imposibilitatea de prezentare a apărătoarei reclamantului. Pronunţată în şedinţa publică din data de 30 martie 2022.

    Incheiere de sedinta din 30.03.2022
  • Sedinta din data de 02.02.2022 la ora 09:00

    Complet: C3-7
  • Amână cauza

    Încuviinţează cererea de amânare a cauzei pentru imposibilitate de prezentare din motive medicale depusă la dosar de către avocat Voicu Florentina pentru reclamant. Prorogă discutarea probei cu expertiză de specialitate la următorul termen de judecată. Amână judecarea cauzei la data de 30.03.2022, orele 09:00. Cu drept de apel odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 02 Februarie 2022

    Incheiere de sedinta din 02.02.2022
  • Sedinta din data de 24.11.2021 la ora 08:30

    Complet: C3-7
  • Încheiere

    Pune în vedere apărătorului reclamantului să ia legătura cu martorul audiat N. I. pentru a depune la dosar înregistrarea video. Prorogă discutarea probei cu expertiză tehnică de specialitate după depunerea la dosar a înregistrării video. Pune în vedere pârâtei prin reprezentant să depună la dosar în scris obiectivele formulate la expertiză. Amână judecarea cauzei la 02.02.2022, orele 09:00. Cu drept de apel odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 24 Noiembrie 2021.

    Incheiere de sedinta din 24.11.2021
  • Sedinta din data de 15.09.2021 la ora 09:30

    Complet: C3-7
  • Încheiere

    Dispune citarea martorilor la adresele indicate. Amână judecarea cauzei la 24.11.2021, orele 08:30. Cu cale de atac odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 15 Septembrie 2021.

    Incheiere de sedinta din 15.09.2021
  • Sedinta din data de 25.05.2021 la ora 13:30

    Complet: C2-5 MA
  • Civil

    Complet desfiinţat prin Hotărârea Colegiului de Conducere nr. 17/14.05.2021 începând cu data de 14.05.2021, dosarul fiind repartizat ciclic.

    Incheiere de sedinta din 25.05.2021
  • Sedinta din data de 30.03.2021 la ora 12:20

    Complet: C2-5 MA
  • Încheiere

    Faţă de cererea de probatorii formulată la acest termen de judecată, constată întemeiată acordarea unui nou termen, astfel că amână cauza. În temeiul art. 250 raportat la art. 258 C.proc.civ., admite pentru părţi, ca fiind utilă şi pertinentă soluţionării cauzei, proba cu înscrisuri şi va pune în vedere să depună la dosar înscrisurile de care înţeleg să se folosească, în exemplare suficiente pentru comunicare şi purtând menţiunea „conform cu originalul”. Se admite, cu raportare la disp. art. 341 Cod pr. civilă, şi proba cu mijloace materiale de probă, respectiv planşe foto, deja depuse la dosar. Admite, cu raportare la disp. art. 309 Cod pr. civilă, şi proba testimonială solicitată de reclamant, în cadrul căreia să fie audiaţi numiţii Neagoe Ion şi Stanciu Constantin, care se vor cita. Se prorogă discutarea utilităţii probei cu expertiză tehnică specialitatea auto, după administrarea probatoriului deja încuviinţat. Amână judecarea cauzei la data de 25.05.2021, ora 13.30. Cu cale de atac odată cu fondul cauzei. Pronunţată în şedinţa publică de la 30 Martie 2021.

    Incheiere de sedinta din 30.03.2021

Flux dosar


Actualizare GRPD