E****** T***
ReclamantC*** D* P***** A J******** C*******
PârâtRespinge ca neîntemeiate excepţia inadmisibilităţii acţiunii reclamantului, respectiv excepţia tardivităţii, invocate prin întâmpinare de către pârâta Casa Teritorială de Pensii Călăraşi. Admite în parte acţiunea formulată de către reclamantul E****** T***, domiciliat în mun. Călăraşi, strada Sf. Nicolae, nr. 65, judeţul Călăraşi, în contradictoriu cu pârâta Casa Teritorială de Pensii Călăraşi, cu sediul în mun. Călăraşi, str. Flacăra, nr. 57-59, judeţul Călăraşi. Dispune recalculare a drepturilor de pensie în ceea ce-l priveşte pe reclamant, iar la stabilirea punctajului mediu anual să-i fie raportat la un indice de corecţie de 1,41. Obligă pârâta în temeiul dispoziţiilor art.107, alin.(2) din Legea nr.263/2010 la plata diferenţelor de pensie dintre pensia rezultată, urmare a prezentei hotărâri şi pensia efectiv încasată, sume datorate de la data constatării diferenţelor, respectiv de la data introducerii acţiunii (19.07.2021). Obligă pârâta către reclamant la plata a sumei de 2.400 lei, cu titlu de cheltuieli de judecată, reprezentând onorariu de avocat. Executorie de drept. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare. Cererea de apel se va depune la Tribunalul Călăraşi. În temeiul dispoziţiilor articolului 396 alineatul 2 Cod procedură civilă, pronunţarea se face astăzi în şedinţă publică, 10.11.2021, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Hotarare 737/2021 din 10.11.2021Amână pronunţarea la data de 10.11.2021. Pronunţată în data de 03.11.2021, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 03.11.2021În baza art. 123 alin. 4 din Regulamentul de Ordine Interioară al Instanţelor Judecătoreşti aprobat prin Hotărârea CSM nr. 1375/2015 ca măsură administrativă, repune pe rol cauza ce formează obiectul prezentului dosar. Fixează termen pentru reluarea judecăţii la data de 3.11.2021 pentru când se vor cita părţile. Fără cale de atac. Pronunţată azi 4.10.2021 prin punere soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Incheiere de sedinta din 04.10.2021Amână pronunţarea la data de 04.10.2021, pentru când pronunţarea hotărârii se va face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 29.09.2021