C***** P****
InculpatP********* D***********
Parte civilăÎn baza art. 193 alin. 2 Cod penal cu aplic. art. 396 al. 1 Cod procedură penală condamnă pe inculpatul Călina Petru, la pedeapsa de pedeapsa de 200 de zile-amendă pentru săvârşirea infracţiunii de lovire sau alte violenţe în dauna persoanei vătămate P********* D***********. În baza dispoziţiilor art. 61 alin. (2) C.pen. stabileşte valoarea unei zile-amendă la 10 lei, urmând ca în final inculpatul să fie obligat la plata sumei de 2000 lei cu titlu de amendă penală. Atrage aten?ia inculpatului asupra dispozi?iilor art. 63 C.pen., cu privire la împrejurarea că în caz de neexecutare cu rea-credin?ă a amenzii în tot sau în parte, numărul zilelor amendă neexecutate se înlocuie?te cu un număr corespunzător de zile cu închisoare. În temeiul art. 559 alin. 1 C .p.p., inculpatul este obligat să depună recipisa de plată integrală a amenzii la judecătorul delegat cu executarea, în termen de 3 luni de la rămânerea definitivă a prezentei hotărâri. În baza art.19 alin. 1, art. 25 alin.1 şi art. 397 alin.1 C.proc.pen. cu referire la art. 1349, art. 1357 şi art. 1381 C.civ admite, în parte, acţiunea civilă formulată de partea civilă P********* D*********** şi obligă pe inculpat la 5.000 lei cu titlu de despăgubiri civile morale şi 3000 lei despăgubiri materiale. În baza art. 274 alin. 1 din Codul de procedură penală republicat, obligă inculpatul la plata sumei de 1000 lei cu titlu de cheltuieli judiciare către stat din care 300 lei în cursul urmăririi penale. În baza art. 276 al. 2 C. pr. pen. obligă inculpatul la plata sumei de 500 lei cheltuieli de judecata către P********* D*********** reprezentând onorariu avocat. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată prin punerea la dispoziţia inculpaţilor şi procurorului, prin mijlocirea grefei instanţei, în condiţiile art. 405 al. 1 teza a II-a C. pr. pen., azi, 25 mai 2022.
Hotarare 59/2022 din 25.05.2022Amana pronuntarea la data de 25 mai 2022.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 18.05.2022Amana pronuntarea la data de 18 mai 2022.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 20.04.2022Ia act că la dosar s-a depus constituirea de parte civilă. Încuviinţează cererile de probe după cum urmează : Încuviinţează proba testimonială cu martorul Stroica Gheorghe, propus de către inculpat. Martorul va fi prezentat necitat, având în vedere că nu a fost indicată nici o adresă. Respinge proba cu expertiza medico legală, solicitată de inculpat, prin avocat, având în vedere că la dosar există depus certificatul medio-legal, în care sunt expuse clar observaţiile şi concluziile medicului legist, acestea neputând fi stabilite altfel . Încuviinţează proba testimonială cu martorul Stef Dan Nicolae, propus de Parchet şi însuşit de către partea civilă. Amână judecarea cauzei la 20 aprilie 2022, ora 13,00. Martorul Stef Dan Nicolae, propus prin rechizitoriul Parchetului şi însuşit de către partea civilă, va fi citat de la adresa indicată. Martorul Stoica Gheorghe, propus de către inculpat, va fi prezentat necitat. Pronunţată în şedinţa publică de la 09.03.2022.
Incheiere de sedinta din 09.03.2022Încuviinţează cererea de amânare formulată de partea civilă. Amână judecarea cauzei la 09 martie 2022, ora 14,00. Inculpatul şi partea civilă primesc termen în cunoştinţă fiind prezenţi la dezbateri. Partea civilă îşi va angaja avocat. Pronunţată în şedinţa publică de la 08 decembrie 2021.
Incheiere de sedinta din 08.12.2021