Dosar 13107/280/2021 din 25.08.2021

pretenţii PT.SUMA DE 13001,52 LEI


Informatii dosar

Numar dosar:
Dosar 13107/280/2021
Data dosar:
25.08.2021
Instanta:
Judecătoria Pitești
Departament:
Secţia Civilă
Obiect:
pretenţii PT.SUMA DE 13001,52 LEI
Categorie:
Litigii cu profesionistii
Stadiu proces:
Fond

Parti proces

Sedinte

  • Sedinta din data de 08.12.2022 la ora 08:30

    Complet: C4-7
  • Admite cererea

    Admite cererea formulată de reclamanta S* E** B*** P** S** în contradictoriu cu pârâta SC E****** SA şi intervenienta V*** M******. Obligă pârâta SC E****** SA să plătească reclamantei suma de 13001,52 lei, reprezentând contravaloare prejudiciu. Obligă pârâta SC E****** SA să plătească reclamantului suma de 2255,07 lei, cu titlu de cheltuieli de judecată reprezentând taxă judiciară de timbru şi onorariu expert. Ia act de manifestarea de voinţă a reclamantei în sensul că va solicita onorariul de avocat pe cale separată. Cu drept de cerere de apel în termen de 30 zile de la comunicare. Cererea de apel se depune la Judecătoria Piteşti. Pronunţată astăzi, 08.12.2022, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.

    Hotarare 7753/2022 din 08.12.2022
  • Sedinta din data de 24.11.2022 la ora 08:30

    Complet: C4-7
  • Amână pronunţarea

    Amână pronunţarea la data de 08.12.2022. Pronun?area se va realiza prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei. Pronunţată astăzi, 24.11.2022, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.

    Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 24.11.2022
  • Sedinta din data de 10.11.2022 la ora 10:00

    Complet: C4-7
  • Amână pronunţarea

    Amână pronunţarea la data de 24.11.2022. Pronun?area se va realiza prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei. Pronunţată astăzi, 10.11.2022, prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.

    Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 10.11.2022
  • Sedinta din data de 15.09.2022 la ora 09:00

    Complet: C4-7
  • Amână cauza

    Dispune reluarea procedurii de citare cu intervenienta în numele altei persoane V*** M******. Amână cauza, în vederea reluării procedurii de citare, şi acordă termen de judecată la data de 10.11.2022, ora 10:00. Cu cale de atac odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 15 Septembrie 2022.

    Incheiere de sedinta din 15.09.2022
  • Sedinta din data de 12.05.2022 la ora 09:30

    Complet: C4-7
  • Amână cauza

    Admite cererea de amânare a cauzei pentru lipsa raportului de expertiză formulată de reclamantă, prin reprezentantul convenţional al acesteia. Dispune revenirea cu adresă către domnul expert Tabacu Ion în vederea depunerii raportului de expertiză, acesta urmând a fi depus la dosar cu cel puţin 10 zile înainte de termenul de judecată acordat, în exemplare suficiente pentru instanţă şi pentru comunicare. Amână cauza, în vederea depunerii raportului de expertiză, şi acordă termen de judecată la data de 15.09.2022, ora 09:00. Cu cale de atac odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 12 Mai 2022.

    Incheiere de sedinta din 12.05.2022
  • Sedinta din data de 17.03.2022 la ora 09:00

    Complet: C4-7
  • Amână cauza

    Dispune citarea intervenientei în numele altei persoane V*** M****** cu menţiunea de a depune la dosarul cauzei, sub sancţiunea anulării întâmpinării, delegaţia reprezentantului convenţional care a formulat întâmpinarea. Încuviinţează pentru reclamantă proba cu înscrisuri şi proba cu expertiză tehnică specialitatea auto. Respinge proba cu interogatoriul intervenientei şi proba testimonială, ca nefiind utile soluţionării cauzei. Încuviinţează pentru pârât proba cu înscrisuri. Respinge proba cu interogatoriile reclamantei şi intervenientei, ca nefiind utile soluţionării cauzei. Pune în vedere pârâtei, prin reprezentant convenţional, să depună la dosarul cauzei dosarul de daună în integralitate. Stabileşte următoarele obiective la expertiza tehnică în specialitatea auto: - Să stabilească expertul dinamica producerii accidentului; - Să stabilească expertul avariile produse autoturismului reclamantului, precum şi dacă există complementaritate între avariile produse autovehiculelor; - Să stabilească expertul dacă aceste avarii sunt rezultatul dinamicii stabilite la punctul 1; - Să stabilească expertul dacă au existat reguli de circulaţie încălcate de către conducătorii auto şi care sunt acestea; - Să stabilească expertul contravaloarea lipsei de folosinţă pentru perioada 09.07.2021- 23.07.2021 - Să stabilească expertul contravaloarea prejudiciului cauzat autovehiculului cu număr de înmatriculare AG 19 EWI ca urmare a evenimentului rutier. Desemnează, prin tragere la sorţi, un expert de pe lista actualizată a Biroului Local de Expertize Judiciare Tehnice Argeş pusă la dispoziţia Judecătoriei Piteşti. În urma alegerii tragerii la sorţi a unui număr de pe lista actualizată a experţilor, numeşte expert pe domnul expert Tabacu Ion. Stabileşte onorariu provizoriu pentru expert în cuantum de 1500 lei în sarcina reclamatei. Pune în vedere reclamantei, prin reprezentant convenţional, să depună la dosar dovada achitării onorariului provizoriu de expert, în termen de 5 zile de la numire, sub sancţiunea decăderii. Dispune emiterea unei adrese către Biroul Local de Expertize Tehnice Judiciare Argeş pentru a comunica numirea expertului în prezenta cauză, după achitarea onorariului provizoriu de expert. De asemenea, dispune emiterea unei adrese către domnul expert Tabacu Ion în vederea efectuării expertizei astfel cum a fost încuviinţată, după achitarea onorariului provizoriu de expert. Amână cauză, în vederea administrării probatoriului încuviinţat, şi acordă termen de judecată la data de 12.05.2022, ora 09:30. Cu cale de atac odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică de la 17 Martie 2022.

    Incheiere de sedinta din 17.03.2022

Flux dosar


Actualizare GRPD