I**** V*****
InculpatA******** N*******
Parte vătămatăÎn baza art 396 al 1,4,10 cod proc. Penală raportat la art 83 cod penal stabileşte pedeapsa de 6 luni închisoare în sarcina inculpatului I. V., domiciliat în x pentru săvârşirea infracţiunii de nerespectare a hotărârii judecătoreşti,(nerespectarea prevederilor ordinului de protecţie ) prevăzută de art. 32 alin. 1 (art 47 al 1 după renumerotare ) din Legea nr. 217/2003 cu aplicarea art 5 cod penal. În baza art. 83 al 1 cod penal amână aplicarea pedepsei închisorii pe un termen de supraveghere stabilit în condiţiile art. 82 cod penal de 2 ani de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În baza art. 85 al 1 cod penal pe durata termenului de supraveghere inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Neamţ la datele fixate de acesta. b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa. c) să anunţe în prealabil schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile precum şi întoarcerea. d) să comunice schimbarea locului de muncă. e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 85 al 2 lit. b Cod penal impune inculpatului obligaţia de a presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii în cadrul Primăriei x , jud. Neamţ ori în cadrul Primăriei x în cadrul serviciilor publice pe o durată de 30 de zile lucrătoare. În baza art. 404 al 3 Cod procedură penală atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor nerespectării măsurilor de supraveghere şi ale săvârşirii de noi infracţiuni în cursul. termenului de supraveghere În temeiul art. 274 al 1 Cod procedură penală obligă inculpatul la plata către stat a sumei de 400 lei cheltuieli judiciare. Cu apel în 10 zile de la comunicare. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin intermediul grefei instanţei azi , 16.05.2022.
Hotarare 97/2022 din 16.05.2022În temeiul dispoziţiilor art. 391 alin. 1 şi 2 C. pr. pen., Stabileşte data deliberării, redactării şi pronunţării SENTINŢEI la data de 16.05.2022 când aceasta va fi pusă la dispoziţia părţilor, şi a procurorului prin mijlocirea grefei instanţei. Pronunţată în şedinţa publică astăzi, 31.03.2022
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 31.03.2022Amana cauza pentru data de 31.03.2022 pentru a se cita persoana vatamata, A******** N*******.
Incheiere de sedinta din 17.02.2022