U****** S*********** L***** D** Î*********** P************* I***
ReclamantL**** M******
ReclamantŞ***** G********* Ţ*****
PârâtB**** A****** M****
ReclamantM*** A***** P****
ReclamantAdmite în parte acţiunea formulată de U****** S*********** L***** D** Î*********** P************* I***, în numele şi pentru reclamanţii L**** M******, M*** A***** P****, Creţu Cornelia Adriana Prajina Stefan Constantin în contradictoriu cu pârâta Ş***** G********* Ţ*****. Obligă pârâta să calculeze şi să achite membrilor de sindicat L**** M****** şi M*** A***** P**** diferenţele de drepturi salariale stabilite prin aplicarea majorării salariului de bază în plată în condiţiile art.38 alin.4 indice 1 din Legea nr.153/2017, tranşele de majorare urmând a fi determinate ca diferenţă dintre salariul de bază aferent anului 2022 la care se adaugă majorarea de 10% potrivit art. 8 din Anexa 1 (cap.I, lit.B) la Legea 53/2017, în func?ie de situaţia fiecărui reclamant în parte şi salariul de bază în plată în decembrie 2018 începând cu 01.01.2019 şi până la încetarea condiţiilor de acordare, drepturi ce vor fi actualizate cu coeficientul de inflaţie până la data plăţii, la care se adaugă dobânda legală penalizatoare aferentă calculată de la scadenţa lunară a diferenţelor de drepturi băneşti şi până la data plăţii efective. Obligă pârâta să calculeze şi să achite membrilor de sindicat Cretu Cornelia Adriana şi Prajina Stefan Constantin diferenţele de drepturi salariale stabilite prin aplicarea majorării salariului de bază în plată în condiţiile art.38 alin.4 indice 1 din Legea nr.153/2017, tranşele de majorare urmând a fi determinate ca diferenţă dintre salariul de bază aferent anului 2022 la care se adaugă majorarea de 10% potrivit art. 8 din Anexa 1 (cap.I, lit.B) la Legea 153/2017, în func?ie de situaţia fiecărui reclamant în parte şi salariul de bază în plată în decembrie 2018 începând cu 01.09.2020 şi până la încetarea condiţiilor de acordare, drepturi ce vor fi actualizate cu coeficientul de inflaţie până la data plăţii, la care se adaugă dobânda legală penalizatoare aferentă calculată de la scadenţa lunară a diferenţelor de drepturi băneşti şi până la data plăţii efective. Respinge acţiunea formulată de U****** S*********** L***** D** Î*********** P************* I***, în numele şi pentru reclamanta B**** A****** M****.
Hotarare 1857/2022 din 15.07.2022Amână pronun?area la data de 15.07.2022, soluţia urmând a fi pusă la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei conform art. 396 alin. 2 Cod procedură civilă.
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 04.07.2022Amână pronun?area la data de 04.07.2022, soluţia urmând a fi pusă la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei conform art. 396 alin. 2 Cod procedură civilă.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 22.06.2022Amână cauza şi acordă termen la data de 22.06.2022, ora 09:30, pentru a se depune de către părţi precizări suplimentare.
Incheiere de sedinta din 27.04.2022