G**** I* I*** D***
InculpatÎn baza art. 396 alin. 1 şi 4 Cpp rap. la art. 336 alin. 1 C.pen stabileşte pedeapsa de 1 an şi 4 luni închisoare în sarcina inculpatului GABOR IOAN DORU, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge. În baza art. 83 alin. (1) C. pen. amână aplicarea pedepsei închisorii 1 an şi 4 luni pe un termen de supraveghere stabilit în condiţiile art. 84 C. pen., de 2 ani de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În baza art. 85 alin. (1) C. pen. pe durata termenului de supraveghere, inculpatul trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la serviciul de probaţiune Timiş, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 86 alin. (1) C. pen. pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 85 alin. (1) lit. c) - e) se comunică Serviciului de probaţiune Timi?. În baza art. 85 alin. (2) C. pen. impune inculpatului să execute, pe durata termenului de supraveghere, următoarele obligaţii: b) să presteze o muncă în folosul comunităţii, pe o perioadă de 60 de zile, la una dintre următoarele două instituţii: SC PIEŢE SA sau SC STPT SA, în conformitate cu dispoziţiile art. 404 alin. 2 Cod procedură penală şi ale art. 57 din Legea 253/2013 privind executarea pedepselor, a măsurilor educative şi a altor măsuri neprivative de libertate dispuse de organele judiciare în cursul procesului penal. c) să frecventeze două programe de reintegrare socială derulat de către Serviciul de probaţiune sau organizat în colaborare cu instituţiile din comunitate. În baza art. 404 alin. (3) C. proc. pen. atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor nerespectării măsurilor de supraveghere şi obligaţiilor impuse şi ale săvârşirii de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere. În baza art. 274 alin. (1) C. proc. pen. obliga pe inculpat la plata sumei de 1500 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată azi, 19.10.2022, prin punerea hotărârii la dispoziţia părţilor şi a procurorului prin mijlocirea grefei instanţei.
Hotarare 2914/2022 din 19.10.2022Amână pronunţarea în cauză la data de 19.10.2022. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 14.09.2022.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 14.09.2022se amana cauza la data de 14.09.2022,ora 12.00, pentru audierea martorilor lipsa
Incheiere de sedinta din 22.06.2022se amana cauza la data de 22.06.2022, ora 12.00, pentru audierea martorilor lipsa.
Incheiere de sedinta din 25.05.2022termen la data de 25.05.2022, ora 12.00, in vederea administrarii probatoriului
Incheiere de sedinta din 13.04.2022