Dosar 4727/296/2022 din 04.04.2022

conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe (art.336 NCP)


Informatii dosar

Numar dosar:
Dosar 4727/296/2022
Data dosar:
04.04.2022
Instanta:
Judecătoria Satu Mare
Departament:
Secţia Penală
Obiect:
conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe (art.336 NCP)
Categorie:
Penal
Stadiu proces:
Fond

Parti proces

Sedinte

  • Sedinta din data de 29.11.2022 la ora 08:30

    Complet: C4P
  • Condamnare

    În baza art. 336 alin. 1 Cod penal, cu aplicarea art. 396 alin. 2 şi 10 Cod proc. pen., condamnă pe inculpatul H**** R***** J*****, pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui vehicul sub influenţa alcoolului, prev. şi ped. de art. 336 alin. 1 C.pen., la pedeapsa de: - 1 an şi 2 luni închisoare. În baza art. 91 C. pen. dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere, iar în baza art. 92 C. pen. stabileşte un termen de supraveghere de 2 ani, termen care începe să curgă de la data la care prezenta hotărâre rămâne definitivă. În baza art. 93 al. 1 C. pen. obligă inculpatul pe durata termenului de supraveghere la următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Satu Mare, la datele fixate de acesta; b)să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c)să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d)să comunice schimbarea locului de muncă; e)să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 93 al. 2 lit. b Cod penal impune inculpatului să execute următoarea obligaţie: să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de către serviciul de probaţiune sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate. În baza art. 93 alin. 3 Cod penal, obligă inculpatul ca pe durata termenului de supraveghere să presteze o muncă neremunerată în folosul comunităţii pe o perioadă 60 de zile, la Asociaţia Stea Satu Mare sau la Fundaţia Hans Linder Satu Mare. În baza art. 94 alin. 1 Cod penal, pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 93 alin. 1 lit. c-e se vor comunica Serviciului de Probaţiune Satu Mare. În baza art. 403 alin. 4 Cod procedură penală şi art. 91 alin. 4 Cod penal atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor nerespectării măsurilor de supraveghere şi obligaţiilor impuse şi ale săvârşirii de noi infracţiuni în cursul termenului de supraveghere, sens în care, potrivit dispoziţiilor art. 96 alin. 1-4 C. pen., se revocă suspendarea şi se dispune executarea pedepsei. În baza art. 274 alin.1 C. proc. pen., obligă inculpatul la plata sumei de 850 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat, din care 252,03 lei pentru faza de urmărire penală, iar restul pentru faza de judecată. Cu drept de apel în 10 zile de la comunicarea hotărârii.

    Hotarare 1640/2022 din 29.11.2022
  • Sedinta din data de 16.11.2022 la ora 8:30

    Complet: C4P
  • Amână pronunţarea

    Pronunţarea se amână pentru data de 29.11.2022 şi se va realiza prin punerea soluţiei la dispoziţia procurorului şi a părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.

    Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 16.11.2022
  • Sedinta din data de 25.10.2022 la ora 10:10

    Complet: C4P
  • Amână pronunţarea

    Amână pronunţarea pentru data de 16.11.2022, şi se va realiza prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei.

    Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 25.10.2022

Flux dosar


Actualizare GRPD