B******** I**** V*******
InculpatÎn temeiul art. 336 alin. 1 din Cod penal şi art. 396 alin. 2 şi 10 Cod procedură penală, Condamnă pe inculpatul B.I.V. , la 1 (unu) an închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de conducere unui vehicul sub influenţa alcoolului, faptă din data de 10.11.2021. În temeiul art. 67 Cod penal şi art. 65 Cod penal: Aplică inculpatului B.I.V. pedeapsa complementară constând în interzicerea exercitării drepturilor prevăzute de art. 66 alin. 1 lit. a, b şi i Cod penal (dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în orice alte funcţii publice, dreptul de a ocupa o funcţie care implică exerciţiul autorităţii de stat, dreptul de a conduce vehicule pentru care este necesară deţinerea unui permis de conducere) pe perioada de 2 (doi) ani, drepturi a căror exercitare îi va fi interzisă cu titlu de pedeapsă accesorie. În temeiul art. 91 şi art. 92 Cod penal: Dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere şi stabileşte un termen de supraveghere de 2 (doi) ani care va curge de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În temeiul art. 93 alin. 1 şi 94 alin. 1 Cod penal: Pe durata termenului de supraveghere inculpatul B.I.V. trebuie să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Argeş la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, serviciul de probaţiune schimbarea în legătură cu locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice serviciului de probaţiune schimbarea locului de muncă. e) să comunice serviciului de probaţiune informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În temeiul art. 93 alin. 2 Cod penal: Obligă inculpatul să frecventeze unul sau mai multe programe de reintegrare socială derulate de serviciul de probaţiune sau organizate în colaborare cu instituţii din comunitate. În temeiul art. 93 alin. 3 Cod penal: Dispune ca inculpatul B.I.V. să presteze muncă neremunerată timp de 60 de zile la Primăria mun. Piteşti sau la Inspectoratul Şcolar Judeţean Argeş. În temeiul art. 91 alin. 4 Cod penal: Atrage atenţia inculpatului asupra conduitei viitoare precum şi asupra consecinţelor la care se expune dacă va mai comite infracţiuni, nu va respecta măsurile de supraveghere sau nu va executa obligaţiile ce îi revin pe durata termenului de supraveghere, în sensul că suspendarea se poate revoca urmând a se dispune executarea pedepsei. Ia act că inculpatul a fost cercetat în stare de libertate. În temeiul art. 274 alin. 1 Cod procedură penală Obligă pe inculpatul B.I.V. la plata sumei de 800 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. În temeiul art. 410 alin. 1 Cod procedură penală: Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea hotărârii. Pronunţată prin punerea la dispoziţia inculpatului şi a procurorului, prin mijlocirea grefei instanţei azi, 10.11.2022.
Hotarare 1712/2022 din 10.11.2022În temeiul art. 391 alin. 1 şi 406 alin. 1 Cod procedură penală: Având nevoie de timp pentru redactarea hotărârii, stabileşte pronunţarea la data de 10.11.2022. Cu cale de atac odată cu fondul. Pronunţată în şedinţa publică din data de 20.10.2022.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 20.10.2022Incuviinteaza cererea de amanare formulata de inculpat. Acorda un nou termen de judecata pentru a-i da posibilitatea inculpatului sa isi angajeze aparator ales. Amână judecarea cauzei la 20.10.2022, ora 10:30. Pronunţată în şedinţa publică de la 22 Septembrie 2022.
Incheiere de sedinta din 22.09.2022