M******* A****
ContestatorA************ F******* I********
IntimatÎn temeiul disp. art. 411 alin.1 pct.2 C.p.c. suspendă judecata cauzei pentru lipsa părţilor. Cu recurs pe toată durata suspendării, cerere care se depune la Judecătoria sectorului 5 Bucureşti. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi, 1.7.2022.
Incheiere suspendare din 01.07.2022Instanţa, constatând că au fost îndeplinite condiţiile prevăzute de lege pentru cererea de chemare în judecată şi că nu s-a depus întâmpinare de către intimat, având în vedere dispoziţiile art.201 alin.4 C.pr.civ., dispune următoarele: • Fixează primul termen de judecată la data de 1.07.2022, ora 09,00, pe C29 Civil, pentru când se vor cita părţile, contestatorul, cu menţiunea de achita suma de 21,42 de lei reprezentând cheltuieli fotocopiere dosar de executare în contul indicat în adresa depusă la fila 12 din dosar, care se va anexa în copie, de a timbra contestaţia la executare cu o taxă judiciară de timbru de 100 de lei şi cererea de suspendare provizorie a executării cu o taxă judiciară de timbru de 50 de lei având dreptul de a formula cerere de reexaminare în termen de 3 zile şi cerere de acordare ajutor public* în termen de 5 zile, sub sancţiunea decăderii; *cererea se va formula cu respectarea exigenţelor art. 14 din OUG 51/2008 privind ajutorul public judiciar în materie civilă şi se vor anexa dovezi ale veniturilor nete lunare obţinute pe membru de familie, în ultimele două luni anterioare formulării cererii, precum şi declaraţia pe proprie răspundere a solicitantului care să precizeze dacă în cursul ultimelor 12 luni a beneficiat de ajutor public judiciar, în ce formă, pentru ce cauză, precum şi cuantumul acestui ajutor; *vă atragem atenţia asupra prevederilor art. 14 alin. 2 din OUG 51/2008 în conformitate cu care în cazul pierderii procesului cheltuielile de judecată ale celeilalte părţi vor fi în sarcina dvs. şi că, în cazul prevăzut de art. 17 alin. 2, respectiv formularea cu rea-credinţă a cererii, prin ascunderea adevărului, se va dispune restituirea sumelor primite cu titlu de ajutor public judiciar, precum şi o amendă în cuantum de până la 5 ori suma pentru care se obţine, în mod nejustificat, scutirea; *vă atragem atenţia că instanţa va stabili termen în camera de consiliu, fără citarea părţilor, în vederea soluţionării cererii de acordare ajutor public;
in vederea comunicarii cererii si in vederea depunerii intampinarii, acorda termen administrativ la 23.05.2022 - fara prezenta partilor.