M****** V*****
InculpatCondamnă pe inculpatul M****** V*****, la o pedeapsă de 8 (opt) luni închisoare pentru săvârşirea infracţiunii de „conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau altor substanţe”, prev. de art. 336 alin. (1) Cod penal, cu aplicarea art.349 alin.2 Cod procedură penală şi art.396 alin.10 Cod procedură penală. În baza art. 91 Cod penal dispune suspendarea executării pedepsei sub supraveghere şi stabileşte un termen de supraveghere de 2 ani, conform dispozi?iilor art. 92 Cod penal. În baza art. 93 alin. (1) Cod penal obligă pe inculpat ca pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Suceava la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 93 alin. (2) lit. b Cod penal impune ca inculpatul să frecventeze un program de reintegrare socială derulat de către serviciul de probaţiune sau organizat în colaborare cu instituţii din comunitate. În baza art. 93 alin. (3) Cod penal, pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii în cadrul Primăriei mun. Câmpulung Moldovenesc sau a Primăriei comunei Sadova, pe o perioadă de 60 de zile lucrătoare, afară de cazul în care, din cauza stării de sănătate, nu poate presta această muncă. În baza art. 404 alin.2 Cod procedură penală atrage aten?ia inculpatului cu privire la dispoziţiile art. 96. Cod penal referitoare la revocarea suspendării executării pedepsei sub supraveghere. În temeiul art.404 alin.2 Cod procedură penală atrage atenţia inculpatului că în cazul în care nu respectă măsurile de supraveghere sau nu execută obligaţiile impuse prin prezenta hotărâre, instanţa va revoca suspendarea şi va dispune executarea pedepsei închisorii. În baza art. 274 alin.1 Cod procedură penală obligă pe inculpat la plata sumei de 800 lei cu titlu de cheltuieli judiciare către stat, din care câte 400 lei din faza de urmărire penală. Cu drept de apel în 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică din 21 decembrie 2022, prin punerea la dispoziţia părţilor şi a procurorului, prin mijlocirea grefei instanţei.
Hotarare 230/2022 din 21.12.2022În temeiul art. 391 alin. 3 Cod procedură penală, stabileşte deliberarea, redactarea şi pronunţarea hotărârii la data de 21 decembrie 2022, prin punerea acesteia la dispoziţia părţilor şi a procurorului, prin mijlocirea grefei instanţei. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 25 noiembrie 2022.
Incheiere amanare ulterioara a pronuntarii din 25.11.2022În temeiul art. 391 alin. 1 şi 2 Cod procedură penală, stabileşte deliberarea, redactarea şi pronunţarea hotărârii la data de 25 noiembrie 2022, prin punerea acesteia la dispoziţia părţilor şi a procurorului, prin mijlocirea grefei instanţei. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 12 octombrie 2022.
Incheiere amanare initiala a pronuntarii din 12.10.2022