S* C***** C****** S**
ReclamantS* V***** C***** I** S*
PârâtAmâna pronuntarea la 11.02.2010 apoi la 18.02.2010 si apoi la 25.02.2010. Admite în parte actiunea principala. Obliga pârâta la plata catre reclamanta a sumei de 190.910, 72 lei c/val chirie, utilitpati si servicii si la plata enalitatilor aferente în cuantum de 9061, 71 lei calculate pâna la 26.06.2009, precum si la penalitati în continuare calcualte la suma de 190.910, 72 lei în procent de 0,1 % pe zi de întârziere de la 27.09.2009 pâna la plata efectiva. Obliga pârâta la plata catre reclmanta a sumei de 10.660, 64 lei penalitati pentru facturi achitate cu întârziere. Respinge capatul 4 de cerere al actiunii principale ca neîntemeiat. Admite în parte cererea reconventionala. Obliga reclamanta la plata catre pârâta a sumei de 30.200 euro reprezntând garantie si a sumei de 8250 lei c/val prejudiciu. Compenseaza în parte datoriile partilor pâna la concurenta sumei de 8250 lei. Cu apel.
Hotarare 2051 din 25.02.2010ia act de renuntarea la judecata cauzei.
Incheiere de sedinta din 10.12.2009Admite cererea de reexaminare a taxei de timbru formulata de societatea pârâta S* V***** C***** I** S*. Constata legal achitata taxa de timbru în ceea ce priveste cererea reconventionala – petitul 3,4 si 5. Dispune revenirea asupra masurii timbrarii la valoare cu privire la capatul de cerere privind încetarea de drept a contractului de sublocatiune. Fara cale de atac. Pronuntata în sedinta publica astazi, de la 7 decembrie 2009
Incheiere de sedinta din 07.12.2009pentru ca reclamanta sa depuna contractul de sublocatiune, pentru ca pârâta sa ia cunostinta de continutul întâmpinarii formulata la cererea reconventionala.
Incheiere de sedinta din 12.11.2009Deliberând, pentru ca reclamanta sa evalueze în lei suma de 35250 Euro plus TVA, reprezentând capatul 4 al cererii principale, sa indice cuantumul TVA-ului, si sa timbreze la valoare pe care o va indica, sa precizeze capatul patru în sensul indicarii datei de la care solicita actualizarea sumei si pâna la ce data, urmând sa recalculeze taxa judiciara de timbru la valoarea integrala si sa timbreze cu diferenta, În ce priveste întâmpinarea si cererea reconventionala va încuviinta cererea reclamantei de acordare a unui termen pentru a lua cunostinta de continutul acestora, iar pentru termenul urmator va fi citata pârâta cu mentiunea de a face dovada calitatii de reprezentant al semnatarului întâmpinarii-cererii reconventionale, sa evalueze în lei suma de 156.042 Euro reprezentând capatul patru al cererii reconventionale si de a evalua în lei capatul 3 având ca obiect constatarea încetarii de drept a contractului de sublocatiune sa indice valoarea capatului 3, prin raportare la valoarea chiriei aferenta datei de 21.05.2008 pâna la expirarea termenului contractual stabilit 23.08.2009 si sa achite taxa judiciara de timbru aferenta cererii reconventionale prin raportarea la valoarea celor doua capete ale acesteia, Pentru aceste considerente instanta urmeaza a dispune amânarea cauzei. Drept consecinta.
Incheiere de sedinta din 01.10.2009