P******** D* P* L**** Î***** C**** D* C****** Ş* J******* - D******* N******** A************ S***** J******** P*****
RecurentS* E***** I********* G*** S*
Intimat Parte RESPONSABILĂ CIVILMENTEA****** N******** D* A*********** F******
Intimat Parte civilăF***** D****
Recurent Intimat InculpatAdmite apelurile declarate de inculpatul F***** D**** şi de partea civilă A****** N******** D* A*********** F****** împotriva sentinţei penale nr. 398/02.03.2009, pronunţată de Judecătoria Sectorului 5 Bucureşti - Secţia I Penală în dosarul nr. 4762/302/2007, astfel cum a fost îndreptată material prin încheierea de şedinţă din data de 09.03.2009 pronunţată în acelaşi dosar. Desfiinţează - în parte - sentinţa penală apelată şi, rejudecând în fond: Înlătură dispoziţiile privind aplicarea art.83 C.pen. în referire la pedeapsa de 1 an şi 6 luni închisoare la care a fost condamnat inculpatul F***** D**** prin sentinţa penală nr. 335/08.04.1998 pronunţată de Judecătoria Tecuci în dosarul nr. 115/1998 (definitivă, prin neapelare, la data de 24.04.1998) în raport de fiecare dintre pedepsele aplicate în prezentul dosar. În baza art.33 lit.b C.pen. rap. la art.34 lit.b C.pen., contopeşte pedepsele de 1 an şi 2 luni închisoare, 5 ani închisoare, 1 an închisoare şi 2 ani închisoare aplicate inculpatului în prezentul dosar, în pedeapsa cea mai grea, de 5 (cinci) ani închisoare. În baza art.71 C.pen., interzice inculpatului drepturile prevăzute de art.64 alin.1 lit.a teza a II-a, lit.b şi lit.c C.pen., pe durata executării pedepsei principale. În baza art.65 C.pen., aplică inculpatului pedeapsa complementară a interzicerii dreptului prev. de art.64 alin.1 lit.c C.pen., pe o durată de 3 ani după executarea pedepsei principale. În baza art.346 alin.1 C.proc.pen., cu ref. la art.998-999 C.civ., admite acţiunea civilă formulată de partea civilă A****** N******** D* A*********** F****** (cu sediul cunoscut) şi-l obligă pe inculpat, în solidar cu partea responsabilă civilmente S.C. EXPERT INDUSTRIAL GRUP S.R.L., către aceasta, la plata sumei de 112.310.076.102 ROL (11.231.007,6102 RON), plus obligaţiile fiscale accesorii ce curg de la data creării prejudiciului până la data achitării efective a debitului. Menţine celelalte dispoziţii ale sentinţei penale. Constată că apelantul-inculpat F***** D**** este arestat în altă cauză. Admite cererea d-nei expert contabil BOSTAN GABRIELA şi dispune majorarea onorariului său cu suma de 6.000 lei, în sarcina apelantului-inculpat. Cheltuielile judiciare avansate de către stat rămân în sarcina sa. Cu recurs. Pronunţată în şedinţă publică, astăzi, 01.07.2011.
pentru a se lua cunoştinţă de răspunsul la obiecţiunile la raportul de expertiză contabilă
pentru a se răspunde la obiecţiunile formulate de către parchet
pentru lipsa de procedură cu apelantul-inculpat şi lipsa de apărare a acestuia
pentru imposibilitatea de prezentare a apărătorului ales al apelantului-inculpat şi pentru a da posibilitatea părţilor să ia cunoştinţă de conţinutul raportului de expertiză contabilă
pentru lipsa raportului de expertiză contabilă
Termen pentru lipsa raportului de expertiză contabilă.
Termen pentru lipsa raportului de expertiză contabilă.
Termen pentru lipsa raportului de expertiză contabilă.
Termen pentru lipsa raportului de expertiză contabilă
Termen pentru lipsa raportului de expertiză contabilă.
Termen pentru administrare probe.
Termen pentru administrare probe.
Termen pentru administrare probe.
Termen pentru a da posibilitatea reprezentantului Ministerului Public să ia cunoştinţă de motivele de apel.
Termen pentru pregătirea apărării.
Termen pentru lipsă de procedură cu apelanta-parte civilă şi cu intimata-parte responsabilă civilmente.
Termen, având în vedere hotărârea Adunării Generale a Judecătorilor, din cadrul Tribunalului Bucureşti, din data de 27.08.2009, privind protestul judecătorilor, hotărâre potrivit căreia activitatea de judecată, în materie penală, a fost restrânsă doar la soluţionarea cauzelor penale privind măsurile preventive.
Acordă termen faţă de cererea apelantului inculpat pentru lipsă de apărare, pentru comunicarea fişei de cazier judiciar a apelantului inculpat şi pentru comunicarea relaţiilor solicitate de la Registrul Comerţului.
Acordă termen în vederea constituirii completului specializat în materie de corupţie.