Plângerea împotriva soluţiilor de neurmărire sau de netrimitere în judecată ale procurorului. Art. 2781 din Codul de procedură penală. Trimiterea la parchet pe cale judiciară a plângerii.
Dacă petentul nu s-a adresat, în prealabil, cu plângere procurorului general al parchetului, pe temeiul art. 278 din Codul de procedură penală, instanţa învestită cu plângerea întemeiată pe prevederile art. 2781 din Codul de procedură, va dispune trimiterea cauzei către parchet în vederea soluţionării plângerii conform procedurii prevăzute de art. 278 din Codul de procedură penală.
Secţia penală - Sentinţa penală nr. 129/18 septembrie 2013
Prin plângerea înregistrată la Curtea de Apel Alba Iulia la data de 21.08.2013 sub dosar nr. 763/57/2013 petentul N.D. , deţinut în Penitenciarul A., a solicitat, în contradictoriu cu intimatul S.I.D., desfiinţarea ordonanţei procurorului din 13.05.2013 dată în dosarul nr. 275/P/2013 al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Alba Iulia.
Plângerea nu a fost motivată, iar prin memoriul depus în faţa instanţei, petentul arată, în esenţă, că nu s-au efectuat cercetări cu privire la faptele reclamate prin plângerea sa, că nu a fost citat şi audiat pentru a motiva plângerea sa.
Din actele şi lucrările existente la dosar, instanţa a reţinut următoarele:
Prin ordonanţa procurorului din 13.05.2013 dată în dosarul nr. 275/P/2013 al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Alba Iulia s-a dispus ,în baza art.228 alin.4 rap.la art.10 lit.a, neînceperea urmăririi penală faţă de intimatul S.I.D. pentru săvârşirea infracţiunilor prev.de art. 246, art.248 din Codul penal, disjungerea capătului de cerere privind pe C.I. şi declinarea competenţei în favoarea Parchetului de pe lângă Tribunalul Alba.
Împotriva acestei soluţii petentul N.D. a formulat plângere direct la instanţa de judecată, fără a se adresa mai întâi, conform art.278 alin.1 din Codul de procedură penală, procurorului general al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Alba Iulia, aspect comunicat instanţei prin adresa din 26.08.2013 a Parchetului.
Potrivit dispoziţiilor art.278 ind.1 alin.1 din Codul de procedură penală, plângerea împotriva rezoluţiilor sau ordonanţelor procurorului de netrimitere în judecată se adresează judecătorului după respingerea plângerii făcute conform art. 275-278.
Pentru aceste motive, constatând că în cauza de faţă petentul nu s-a adresat, în prealabil, cu plângere procurorului general al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Alba Iulia şi văzând dispoziţiile art.278 ind.1 alin.ultim rap.la art.278 din Codul de procedură penală, instanţa a dispus trimiterea cauzei către Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Alba Iulia în vederea soluţionării plângerii formulate de către petentul N.D., deţinut în Penitenciarul A., în contradictoriu cu intimatul S.I.D., plângere formulată împotriva ordonanţei procurorului din 13.05.2013 dată în dosarul nr. 275/P/2013 al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Alba Iulia.
Curtea de Apel Timișoara
Cerere pentru recunoaştere şi executare hotărâre arbitrală străină. Condiţii de regularitate – Convenţia de la News York (1958). Condiţii de admisibilitate prevăzute de legea naţională. Opozabilitatea clauzei compromisorii şi autoritatea de lucru ...
Curtea de Apel Galați
Obiecțiuni la raportul final al lichidatorului. Tardivitate. Contradicție între considerente și dispozitiv
Tribunalul Giurgiu
Litigiu de muncă. Cerere privind restituirea carnetului de muncă. Inexistenţa obligaţiei de restituire a carnetului de muncă de către angajator în contextul în care carnetul de muncă se află în posesia inspectoratului teritorial de muncă
Curtea de Apel Constanța
Contestatie procedura insolventei. Tardivitate formulare recurs de către contestatori. Respingere. Critici aduse sentintei primei instante ca urmare a nelegalitătii prevăzute de art. 488 alin. 1 pct. 6 si 8 CPC. Mentinerea hotărârii primei instante.
Curtea de Apel Târgu Mureș
Competenţa în cazul modificării pedepselor