Dreptul patrimonial exclusiv al organismelor de televiziune de a autoriza sau de a interzice (...) retransmiterea sau reemiterea propriilor emisiuni şi servicii de programe de televiziune (Art. 113 lit.e) din Legea nr. 8/1996) este supus gestiunii individ
Apel civil. Plângere contravenţională
Plângere rezolutie procuror.”Ucidere in culpă”. Admitere. Insuficienţa demersurilor probatorii. Completarea urmăririi penale.
anulare act,rectificare CF
Tentativă de omor
Decizie de respingere a cererii de deducere TVA. Nelegalitate. Condiţiile de exercitare a dreptului de deducere. Jurisprudenţa CJUE în materie.
PRETENŢII
Renunţare la urmărirea penală
Acţiune în anulare act administrativ. Concurs organizat pentru ocupare post vacant. Modificarea componenţei comisiei de organizare. Nelegalitatea acţiunii
Admisibilitatea cererii de ordonanţă preşedintială în materia suspendării executării actelor administrative
Apel. Insolvenţă. Deschidere procedura. Lipsa caracterului cert al creanţei pretinse.
Onorariul încuviinţat de creditorul unic pe seama practicianului în insolvenţă nu poate constitui un criteriu valid pentru cuantificarea acestui pasiv, singurele repere legitime fiind cele evocate de prevederile art. 38 din OUG nr. 86/2006.
EVAZIUNE FISCALĂ. LATURĂ CIVILĂ. DISJUNGEREA JUDECĂRII LATURII CIVILE DE CEA PENALĂ ÎN CAUZELE ÎN CARE STABILIREA VINOVĂŢIEI INCULPATULUI ŞI INDIVIDUALIZAREA PEDEPSEI SE RAPORTEAZĂ LA ÎNTINDEREA PAGUBEI PRODUSE PRIN INFRACŢIUNE.
Decizie de respingere a cererii de deducere TVA. Societate care aplică sistemul de TVA la încasare. Natura juridică a operaţiunii de transformare a obligaţiei de plată a contravalorii unei prestaţii în obligaţia de emitere de acţiuni.
Primă instanţă. Plângere soluţii de neurmărire/netrimitere judecată (art.340 NCPP) – Revizuire
Anulare clauze contractuale. Obligarea pârâtei la încheierea unui contract de muncă în formă scrisă în care să fie negociate toate clauzele contractuale conform art. 10-17 Codul muncii
Dispoziţiile Legii nr. 374/2006 privind suspendarea serviciului public cu specific silvic pentru proprietarii terenurilor forestiere pentru care au fost emise documentele prevăzute la art. III alin. (1) din Legea nr. 169/1997
Grăniţuirea proprietăţilor părţilor. Revendicare
1.Suspendare executare silită. admisibilitate
Stabilire domiciliu minor